Responsive Joomla Templates by BlueHost Coupon

O chlapcovi, ktorý rozumel psom

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava, 2021

Ilustrácie: Viliam Slaminka

Anotácia: 

Mať psa je snom mnohých detí. Mojím však nie. Psa som mal a veľmi som ho ľúbil, ale odkedy odišiel, žiadneho iného som nechcel. Lenže potom som stretol Jetyho. A Jety sa rozhodol, že chce mňa. Bránil som sa, ale Jety spustil lavínu udalostí, ktorá ma strhla so sebou.

Táto knižka je tejto o lavíne. A o zbabelosti, hryzení svedomia, odvahe i neistote, o nezištnej láske a hlavne o psíkoch.

Ukážka

Čítať ďalej: O chlapcovi, ktorý rozumel psom

Poškoláci

PoškoláciVydalo vydavateľstvo SPN - Mladé letá, Bratislava 2010)

Ilustrácie: Dana Zacharová

Anotácia: Noro, Riki a Silva, traja kamaráti večne provokujúci učiteľov svojím výzorom, správaním a prístupom ku školským povinnostiam, sú stálym inventárom v poškoláckej triede. Jedného dňa sa medzi nimi ocitne Šárka, triedna premiantka, a nudu razom vystrieda neskutočný adrenalín. Šárka zúrivo obhajuje svoju pozíciu najlepšej žiačky, notorickí poškoláci ju však provokujú a nútia robiť veci, z ktorých sú zhrození nielen jej rodičia, ale aj učitelia.
Skvelé dielo pre tínedžerov, ktoré odhaľuje konfliktnosť odlišných svetov spolužiakov s rôznym rodinným zázemím.

Chlapci spadli z višne, dievčatá z jahody

Chlapci spadli z višne, dievčatá z jahodySpoluautor: Roman Brat, vydalo vydavateľstvo, Forza Music, Bratislava 2010

Ilustrácie: Miro Regitko

Anotácia: Na prvý pohľad by sa zdalo, že chlapci v tejto knižke padli z väčšej výšky, preto budú strelenejší. V skutočnosti je však tento názov len symbolom, teda obrazným vyjadrením faktu, že chlapci sú iní ako dievčatá. Do akej miery iní, ako veľmi sa odlišujú, to ukáže v novej próze dvojice autorov Gabriely Futovej a Romana Brata dvadsať rozličných príbehov plných napätia, kanadských žartíkov, skutočných problémov, ale aj lásky a humoru. 
V knižke je v skutočnosti desať príbehov, ktoré majú dve podoby. Jednu stvárnil Roman Brat, a druhú, ktorá pracuje v každej poviedke s tými istými postavami, ba dokonca s tým istým dejom, zasa Gabriela Futová. Ide teda o tie isté príbehy, no vyrozprávané z iného uhla pohľadu. Presne v duchu: chlapci to vidia po svojom, a dievčatá zasa inak. Autori sa dohodli, že vo svojej novej próze použijú tento princíp rozprávania preto, aby nielenže poukázali na dva rozdielne svety chlapcov a dievčat, ale aj na fakt, že ľudia nevnímajú svet rovnako, a už vonkoncom nie v tých istých odtieňoch.  

Zmätené dvojičky zo slepej uličky

Zmätené dvojičky zo slepej uličkySpoluautor: Roman Brat, Bratislava, vydalo vydavateľstvo Forza Music, 2008

Ilustrácie: Miroslav Regitko

Anotácia: Aj keď sú dvojičky, sú rozdielni. Jasné, veď Rišo je chlapec a Ria dievča. A aj keď žijú v jednom byte, chodia do rovnakej školy, ba dokonca do rovnakej triedy, názory na život majú predsa len odlišné. Ich zmätené hlavy a hľadajúce srdcia na pozadí vplyvov, s ktorými súčasní rodičia neprichádzali do kontaktu, si s mnohými problémami nezriedka musia poradiť samy. Ako sa im to darí, s čím musia zápasiť, aké nástrahy musia prekonávať, to všetko sa vyplavuje v mini príbehoch, ktoré súrodenci zažívajú a o ktorých následne uvažujú.

Cena: Najlepšia kniha jesene 2008 (Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY, Bratislava)
Ilustrácie: Miro Regitko