Responsive Joomla Templates by BlueHost Coupon

Chameleón

Kategória: O zvieratách

Jedného dňa u nás zazvonila bývalá suseda a kamoška. Vraj: "Nechcete chameleóna?"

Chceli sme. Milujeme terárijné zvieratá, hlavne manžel. Akurát sme neverili, že by k nám chameleón prišiel len tak.

"Predstavte si, našla som ho v našej dedine na ulici," vravela nám kamoška. "Tak som ho vzala, nech ho neprejde auto a išla som k susedom, o ktorých som vedela, že chameleóny chovajú. Reku. či im neušiel. Neušiel. Ich chameleóny si hoveli doma v plnom počte. Popýtala som sa ďalších ľudí, nikomu však žiadny chameleón nechýbal. A tak som si spomenula na vás."

   

A dobre urobila. Prázdne terárium (pozostatok po leguánovi) akoby čakalo iba na nového obyvateľa. A tak sa u nás zabýval chameleón. Netušili sme, ako sa volá, ani koľko má rokov. Manžel utekal nakúpiť cvrčky, nasypal ich pár do terária a my sme potom pred ním sedeli a pozerali doň ako na telku, že čo sa bude diať. Naša predstava bola jasná, veď hladného chameleóna sme už videli vo filme. Chameleón zbadá cvrčka, priblíži sa k nemu a potom ho bleskovo schmatne dlhým jazykom.

     Náš chameleón nás prekvapil. Naozaj síce zbadal cvrčka, naozaj sa k nemu na dosah dlhého jazyka priblížil, lenže potom otvoril papuľku a ako v spomalenom filme vystrčil jazyk. Ten sa neuveriteľným slimačím tempom priblížil k cvrčkovi a keď sa ho mal už už dotknúť a zdrapiť ho, cvrček sa len trochu uhol, jazyk ho minul  a znovu sa neuveriteľne pomaly vracal chameleónovi do papule. 

     Neverili sme vlastným očiam. Keď sa však chameleónovi nepodarilo uloviť cvrčka ani na neviemkoľký pokus, manželovi ho prišlo ľúto a pekne krásne ho nakŕmil ručne. Chytil ho do ruky, na papuľku mu nakvapkal vodu a keď ju chameleón otvoril, rýchlo mu strčil cvrčka do papule. A chameleón ho s chuťou zjedol.

     Zvieratko u nás spokojne žilo niekoľko rokov. Tušili sme, že je možno staré, ale farby dokázalo meniť naozaj perfektne. Síce len v zeleno-hnedých odtieňoch, ale aj tak to bolo skvelé divadlo. Počas celého pobytu však nedokázalo uloviť nielen cvrčka, ale ani pomalú húsenicu. Dodnes nevieme, prečo. Lov v spomalenom režime sme však brali ako skvelý dokumentárny film naživo. A cvrlikajúce cvrčky ako bežnú súčasť našej domácnosti.